75. rocznica mordu pasażerów pociągu pod Bełżcem

Data 16 czerwca 1944 r. zapisała się w naszej lokalnej historii jako jeden z najbardziej tragicznych momentów Bełżca i okolic. Tego dnia w Zatylu UPA dokonało napadu na pociąg relacji Bełżec- Rawa Ruska, dokonując brutalnego mordu na kilkudziesięciu osobach, w tym kobietach i dzieciach. 23 pasażerów pociągu spoczywa na naszym bełżeckim cmentarzu.

Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się Mszą św. w naszym kościele parafialnym. Ksiądz Proboszcz wskazywał, jak istotna jest pamięć o naszej historii. Tylko roztropne kultywowanie pamięci historycznej może bowiem zapobiec podobnym zbrodniom w przyszłości. Po Mszy św., tragiczne wydarzenia przywołali uczniowie naszej szkoły. Następnie, władze lokalne oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty na mogiłach pomordowanych na cmentarzu w Bełżcu.