Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jesteśmy zaproszeni do rozważania opisu Męki Pańskiej oraz uczczenia Krzyża świętego. Stając w tym dniu pod Krzyżem Jezusa, stajemy wobec milczenia Boga, który „stał się posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej”. Śmierć dla Chrystusa nie była zaskoczeniem, była Jego zwycięstwem i została opromieniona blaskiem Zmartwychwstania.  W naszej parafii Liturgia Wielkiego Piątku została odprawiona o godzinie 18, a przewodniczył jej ksiądz Proboszcz Stanisław Szałański. W ciszy i skupieniu celebrans wraz z asystą udali się przed ołtarz, gdzie w symbolicznym geście leżenia krzyżem modlił się w milczeniu, a po modlitwie wstępnej rozpoczęła się Liturgia Słowa. Następną częścią była modlitwa powszechna która w dniu dzisiejszym jest bardziej rozbudowana. Dzieło Zbawienia,którego dokonał Jezus, jest uniwersalne i ponadczasowe, dlatego modliliśmy się za wszystkich ludzi i cały świat. Cała Liturgia Słowa wprowadziła nas w sens tajemnicy Męki i śmierci Jezusa oraz ukazała nam głębokie znaczenie Krzyża. Krzyż jest dla nas znakiem Bożej miłości, znakiem zbawienia i drogą do życia wiecznego. Po obrzędzie adoracji krzyża, wierni przystąpili do Komunii Świętej. Liturgia pokazuje więc ścisły związek między ofiarą na Krzyżu a Eucharystią.
W naszym kościele parafialnym adoracja Chrystusa w Grobie potrwa do godz. 24 i zostanie wznowiona w Wielką Sobotę o godz. 8. Przy grobie wartę trzymają nasi strażacy.

(fot. Teresa Sycz)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”37″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”200″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]