Wielki Post

Od Środy Popielcowej, która w tym roku wypada 1 marca rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Wielki Post trwa czterdzieści dni. Rozpoczyna go Popielec, czyli obrzęd posypania głów popiołem, na pamiątkę znikomości życia ludzkiego, które jedynie w Bogu może pokładać nadzieję zbawienia. Radosną mszą świętą rezurekcyjną kończy się czas pokuty a rozpoczyna okres Zmartwychwstania Pańskiego, nazywanego inaczej Wielkanocą.

W okresie Wielkiego Postu wyznawcy Chrystusa zobowiązani są  do pokuty, spędzania czasu na modlitwie. Kościół uczy także w tym czasie, aby z większą uwagą traktować potrzeby bliźnich. Do najważniejszych nabożeństw tego okresu należy odprawiana w piątek Droga Krzyżowa i w niedzielę Gorzkie Żale. Drogę Krzyżową odbywamy, wędrując śladami 14 stacji, które są wizerunkami odtwarzającymi mękę Jezusa Chrystusa, od niesłusznego osądzenia przez Piłata, przez biczowanie, cierniem koronowanie, następnie dźwiganie drzewa krzyża i śmierć krzyżową na Golgocie, aż po złożenie do grobu. Obyczaj ten narodził się w Jerozolimie, mieście w którym wydarzenie to nastąpiło i gdzie pierwsi chrześcijanie otaczali czcią miejsca związane z męką Jezusa. Liczbę 14 stacji ustalono w XVII wieku.

Drugim bardzo istotnym nabożeństwem okresu Wielkiego Postu są „Gorzkie żale”. Tradycja odprawiania tego nabożeństwa  powstała w Polsce. Autorem tekstu był ksiądz Wawrzyniec Stanisław Benik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Po raz pierwszy odprawiono je w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1707 roku, stąd rozprzestrzeniło się po całej Polsce. „Gorzkie żale” to misterium pasyjne, rozpamiętujące mękę Chrystusa. Składa się z trzech części, z których pierwsza opisuje co Pan Jezus wycierpiał od modlitwy w Ogrójcu, aż do niesłusznego  oskarżenia. Druga część opisuje cierpienia Jezusa od niesłusznego oskarżenia do cierniem ukoronowania, a trzecia od cierniem ukoronowania do Jego śmierci krzyżowej. Każda część zawiera „Pobudkę”, nawiązującą do żałoby po śmierci Jezusa, która ma doprowadzić do odrodzenia duchowego człowieka. 

Droga Krzyżowa w naszej parafii sprawowana będzie w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17, a Gorzkie Żale w każdą niedzielę po mszy świętej o 11.30. Zapraszamy !!!